معرفی مه پاش کشت زعفران و آموزش کشت زعفران

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۴٫۱۶
حتما شما هم در باره زعفران این طلای سرخ که یکی از گران قیمت ترین ادویه های دنیاست، آشنایی دارید و می دانیدکه بزرگترین تولید کننده آن در سراسر جهان کشورمان ایران است و حالا با پیشرفت تکنولوژی ، صنعت پرورش زعفران هم دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است مثلا در روش های جدید کشت زعفران ، از سیستم آبیاری رطوبت رسان که از طریق مه پاش ها انجام می پذیرد، استفاده می کنند. در ادامه مقاله شما را با مزیت های این روش آبیاری (مهپاش زعفران) بیشتر آشنا خواهیم کرد.

خواص درمانی زعفران

زعفران گیاهی است که نام آن در فارماکوپه اروپا (کتاب رسمی داروسازی) ثبت شده است و در کارخانجات داروسازی از آن برای  تهیه دارو و سایر مصارف دارویی استفاده می کنند. طبق تحقیقات آزمایشگاهی و بر حسب آزمایش  Bitters Swedish از عصاره زعفران  دارویی می سازند که خاصیت پایین آوردن چربی  را دارد، کلسترول خون را پایین می آورد و موجب افزایش نفوذ اکسیژن در پلاسمای خون می شود. در طب سنتی سراسر دنیا از آن به به عنوان آرام بخش ، ضد اسپاسم های عضلانی، ادویه اشتها آور و یک تقویت کنند معده استفاده می کنند مخصوصا در کشور المان؛ همین ادویه گران بها به عنوان یک داروی آرام بخش، درمان درد معده و شکم و آسم، طرفداران زیادی دارد.
این گیاه چند ساله ، دارای پیاز کوچک  به شکل کروی است و جزو خانواده زنبق ها محسوب می شود. این گیاه ، بومی در نواحی مختلف آسیا، جنوب اروپا و جنوب اسپانیا یافت می شود که گستره کاشت و برداشت آن به ، نقاط دیگری از دنیا رسیده است. مبتکر کشت گلخانه ای زعفران کسی به نام ژائوجی است که در سال ۲۰۰۶ توانست به فن کشت زعفران بدون آب و خاک دست یابد  و هم اکنون کشت گلخانه ای زعفران به عنوان اصلی ترین نوع کشت زعفران در کشور چین توسعه یافته است.
کشت زعفران
« کشت زعفران »

مهپاش زعفران

یکی از اساسی ترین تجهیزات مورد نیاز برای کشت زعفران به صورت گلخانه ای استفاده از سیستم مه پاش زعفران است. شما می توانید با سیستم رطوبت رسان که یکی از اصولی ترین و دقیق ترین روش پرورش زعفران است، آب را به صورت مه و بخار به ریشه های پیاز زعفران برسانید. گیاه زعفران قابلیت این را دارد که از طریق رطوبت بالای محیط ، تمامی مواد معدنی را به خود جذب کند.
مه پاش زعفران در طرح های متفاوتی  ساخته می شود که عبارتند از:

رطوبت ساز التراسونیک

با استفاده از این روش می توانید رطوبت مورد نیاز را به بستر کشت گلخانه زعفران برسانید. قابلیت بهره گیری از سیستم رطوبت ساز  التراسونیک به حدی است که رطوبت نسبی محیط را تا 95 درصد و بدون ایجاد حتی کوچکترین شبنمی قابل تامین خواهد بود چون قطرات آب تحت فشار و با استفاده از پیزوسرامیکی که امواج مافوق صوت ایجاد می کنند، به شکل ذره های ریز در می آید که می تواند آن را به بخار و مه تبدیل کند و  بخار ایجاد شده از طریق فن هایی که در محیط گلخانه نصب شده اند، به بستر پروروشی پمپاژ می شوند.
موارد زیر را در خرید رطوبت ساز التراسونیک به خاطر بسپارید:
ضد زنگ بودن بدنه رطوبت ساز التراسونیک که بهترین جنس بدنه برای این دستگاه ها ، فراورده ABS است.
پیزوسرامیک ها باید از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار باشند که در این میان دستگاه های مه سازی که به پیزوسرامیک های 30 میلیمتری خارجی مجهز شده اند از عملکر بسیار بالایی برخوردارند.
اتوماتیک بودن  دستگاه رطوبت ساز التراسونیک هم حائز اهیمیت است تا دستگاه به هنگام خالی بودن مخزن و یا قطعی آب به صورت خودکار از کار بیفتد.
مهساز التراسونیک
« مهساز التراسونیک »

مه پاش نازلی

مه پاش نازلی هم یکی از رطوبت سازهای برتر برای تامین رطوبت مورد نیاز زعفران در بسترهای گلخانه ای است. مه پاش نازلی از طریق فوگر ( نازل)،آب پر فشار را از سوراخ های بسیار ریز نازل عبور می دهد تا مه ایجاد شده در سطح بستر جریان یابد.
موارد زیر را در خرید سیستم مه پاش نازلی ، به خاطر بسپارید:
دستگاه باید به یک سیستم کمپرسور بسیار قوی مجهز باشد که در این میان می توان  به موتور موتوژن و پمپ پیستونی برتولینی  اشاره کرد که در نوع خود جزو بهترین موتور و پمپیست که در مه پاش نازلی  قابل استفاده است چون نه تنها در ایجاد مه قدرتمند عمل می کند بلکه کم مصرف هم هستند.
مه پاش نازلی باید  به چندین فیلتر مجهز باشد تا املاح موجود در آب، راه ورود آن را به داخل نازل ها مسدود نکند.
کیفت نازل به جنسی که دارد و نازل استیلی جزو بهترین و با کیفترین نازل های موجود در بازار است.
مه پاش نازلی باید به یک منبع آب مجهز شود تا موتور و پمپی که در دستگاه به کار رفته است بتواند آب را به صورت واحد به مه تبدیل کند.
تابلو برق هم نقش مهمی در عملکرد دستگاه خواهد داشت به شرطی که  از کیفیت خوبی برخوردار باشد.
مهساز نازلی
« مهساز نازلی »
این وبسایت توسط تیم تخصصی کمپانی آزتک ترکیه طراحی و اجراء شده است
تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به  گروه صنعتی اسکندری میباشد
طراحی شده با
نماد اعتماد