یخ سازها دستگاه هایی هستند که با استفاده از آن ها می توان یخ مورد نیاز مصارف خانگی ، تجاری یا صنعتی را تهیه کرد. سابقه اختراع و تولید اولین دستگاه یخ سازی به دهه 1930 در آلمان برمی گردد. ایده اولیه دستگاه یخساز برای اولین بار توسط دانشمندی به نام پروفسور یورگن هانس در سال 1929 ارائه و در سال 1932 توسط وی تجاری سازی شد.

راهنمای انتخاب و خرید یخساز

انتخاب و خرید یخساز
یخ سازها به انواع مختلف حبه ای ، قالبی ، پولکی و یخ در بهشت تقسیم بندی می شوند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. در این مقاله می توانید اطلاعات مفیدی راجع به انواع دستگاه های یخ سازی کسب کنید. شناخت دستگاه یخساز از اهمیت ویژه ای برای تولیدکننده گان یخ خوراکی برخوردار است.
با استفاده از یخساز حبه ای می توان یخ را به صورت حبه ای تولید کرد. یخ تولیدی این دستگاه ها مصارف خوراکی دارند و به شکل بلوری و شفاف هستند. با توجه به این که یخ تولیدی این دستگاه ها به صورت خوراکی مصرف می شود باید تمامی استانداردهای غذایی در آن ها رعایت شود. این دستگاه ها در ابعاد مختلف ساخته می شوند و در منازل مسکونی ، رستوران ها و ادارات کاربرد دارند. از این دستگاه ها می توان برای تبدیل شربت به یخ و یا تبدیل یخ به یخ در بهشت نیز استفاده کرد. با استفاده از یخچال های ساید بای ساید نیز می توان یخ حبه ای تولید کرد. 

یخساز حبه ای

یخ ساز قالبی قادر است یخ را به صورت قالبی با طول یک متر تولید کند. کارخانه های یخ سازی که قابلیت تولید یخ به صورت انبوه را دارند ، نوع خاصی از یخسازهای قالبی محسوب می شوند. یخ ساز قالبی در کشتارگاه ها ، لنج ها و بچینگ بتن کاربرد دارند.

یخساز قالبی

یخ ساز پولکی نوع دیگری از ماشین های یخسازی است که به یخ ساز برفکی نیز معروف است. یخ ساز پولکی می تواند یخ را به شکل سکه ای ، پولکی یا برفکی برای استفاده در فروشگاه های گوشت ماهی ، بتن ریزی و کشتارگاه ها تولید کند.

یخساز پولکی

یخ در بهشت نوعی دستگاه یخ سازی است که قادر است شربت را به یخ تبدیل کند. یخ شربتی که با استفاده از یخ در بهشت تولید می شود نه به صورت کامل مایع و نه به صورت کامل جامد است بلکه در حد واسط این دو حالت قرار دارد. این دستگاه های یخسازی در انواع یک مخزنه ، دو مخزنه و سه مخزنه ساخته می شوند که برای هر کدام از این مخزن ها موتور مجزایی تعبیه می شود.

یخ در بهشت ساز

راهنمای خرید یخساز

قبل از خرید یخساز توجه کنید که یخ را برای استفاده در چه مواردی می خواهید بخرید.
همانطور که اشاره شدن یخ سازها انواع مختلفی دارند. اگر برای مصارف خوراکی در منزل می خواهید استفاده کنید باید یخ ساز حبه ای خانگی خریداری کنید. این یخ سازها معمولا کوچک هستند و از حجم و ظرفیت کمتری برخوردارند.
اگر قصد تولید یخ برای کسب و کار خودتان مانند کافی شاپ ، رستوران و یا فست فود را دارید باید یخ سازهای مخصوص این مکان ها را خریداری کنید
. اگرچه نوع یخ تولیدی این دستگاه ها همانند یخ ساز خانگی از نوع حبه ای است اما تفاوت اصلی آن ها در اندازه ، ظرفیت و کاربرد آن ها است.
و اما اگر قصد یخ ساز با ظرفیت بسیار زیاد برای مصارف صنعتی هستید باید کارخانه یخ سازی یا یخ ساز قالبی بخرید
. این یخ سازها قادر هستند یخ را در ابعاد 25*25*100 سانتی متر تولید کنند. یخ سازهای قالبی معمولا در صنایع غذایی و بتن سازی به کار گرفته می شوند.
به نوع یخ مورد نیاز خود توجه کنید.
دستگاه های یخ سازی قادر هستند انواع مختلف یخ را تولید کنند.
یخ حبه ای که بیشتر مصرف خوراکی دارد توسط دستگاه های یخ سازی خانگی و تجاری ساخته می شود
. یخ حبه ای می تواند به صورت شیری و یا بلوری باشد.
یخ برفکی در صنایع ماهیگیری و کشتارگاه ها کاربرد دارد
. از این یخ ها برای سالم و تازه ماندن گوشت و ماهی پس از ذبح یا صید حیوان به کار گرفته می شود.
یخ قالبی که توسط کارخانه یخ سازی و یخ ساز قالبی ساخته می شود
. اگر به یخ قالبی نیاز دارید باید یخ ساز قالبی بخرید.
علاوه بر این مواردی که اشاره شد باید به ویژگی هایی دستگاه مانند برند ، گارانتی و قطعات ساخت دستگاه توجه کنید.

برند دستگاه

اگرچه برندهای خارجی مانند ایس اُ ماتیک ، اسکاتمن ، هوشیزاکی و مانیتواک از برندهای قدرتمند در صنعت یخ سازی هستند اما این دستگاه های یخ سازی با این برند یا در ایران پیدا نمی شود و اگر هم پیدا شود اصل نیستند و شامل گارانتی نمی شوند. در مقابل گروه صنعتی اسکندری با وارد کردن یخساز های اصل Aztech ترکیه دارای گارانتی معتبر می باشند.

سایر نکات انتخاب و خرید یخساز

گارانتی
دستگاهی که می خرید باید حتما دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد. اگر دستگاه گارانتی و خدمات پس از فروش باشد در صورت خراب شدن دستگاه در پیدا کردن قطعات سالم با مشکل مواجه خواهید شد.
قطعات
در خرید یخ سازها به قطعات ساخت آن ها حتما توجه کنید. مخزن یخ سازها باید از جنس استیل نگیر خالص باشد. استفاده از استیل برای جلوگیری از زنگ زدگی مخزن دستگاه و عدم انتشار باکتری در درون آن ها می باشد و برای رعایت نکات بهداشتی ضروری است.
این وبسایت توسط تیم تخصصی کمپانی آزتک ترکیه طراحی و اجراء شده است
تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به  گروه صنعتی اسکندری میباشد
طراحی شده با
نماد اعتماد