دلایل خالی شدن گاز یخچال

نوشته شده در : ۱۳۹۸٫۰۵٫۱۴
خالی شدن گاز یخچال دغدغه بسیاری از مصرف کنندگان است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.
از کجا می توانید بفهمید که گاز یخچالتان خالی شده است؟
یکی از تصورات اشتباه بسیاری از مصرف کنندگان این است که فکر می کنند:
اگر بخاطر سهل انگاری افراد خانه در یخچال به مدت طولانی باز بماند، گاز یخچال خالی می شود اما این امر اصلا ربطی به خالی شدن گاز یخچال ندارد تنها اتفاقی که برای یخچال تان می افتد این است که؛ با باز ماندن درب یخچال،کمپرسور دستگاه یکسره کار می کند و ممکن است خراب شود.
خالی شدن گاز یخچال
« خالی شدن گاز یخچال »
علائمی بسیاری برای خالی شدن گاز یخچال وجود دارد که نشان دهنده این مشکل است. قبل از پرداختن به این موضوع ، اجازه بدهید مطلبی را مبنی بر اینکه  گاز یخچال در کجای یخچال قرار گرفته است را برایتان شفاف سازی کنم با آگاهی از این موضوع به راحتی می توانید تشخیص دهید آیا یخچالتان با مشکل خروج گاز  مواجه است یا خیر و در ادامه مطالبی را عرض خواهم کرد مبنی بر اینکه چطور می توانید از خالی شدن گاز یخچال تان جلوگیری کنید؟ مطالعه این مقاله را از دست ندهید.
بدون شک در میان شما خوانندگان عزیز هستند کسانی که برای آگاهی از این مسئله بارها و بارها  پشت یخچال هایتان را روئیت کرده اید و متوجه لوله های پیچ در پیچ و شبکه ای که به شکل منظم که در پشت یخچال قرار گرفته اند شده اید. این لوله های فلزی وظیفه جابه جایی گاز را  از کندانسور ، رادیاتور ، یخساز ، اواپراتور ، کمپرسور به سایر نقاط یخچال بر عهده گرفته اند تا عملیات تازه نگه داشتن میوه و انواع سبزیجات  یا انواع مواد غذایی چون گوشت که در فریز نگهداری می شوند به نحو احسن انجام بپذیرد.
جالب است بدانید قسمت فریز یخچال جایی است که بالاترین راندمان را برای تولید سرما در جایخی بر عهده گرفته است جایی که  با تولید سرما هوای گرم به بیرون یخچال هدایت می شود و سرمای ایجاد شده در اطراف مواد غذایی پا بر جا می ماند.
اگر درباره فرایند تولید یخچال های قدیمی مطالعه کرده باشید حتما متوجه شده اید که  یخچال های قدیمی برای تولید سرما از آمونیاک استفاده می کردند. بعد ها با پیشرفت تکنولوژی و علم بر اینکه که آمونیاک خطرناک ترین ماده شیمیایی برای انسان است و می تواند باعث انفجار شود، تولید چنین یخچال هایی با آمونیک کنار گذاشته شد و به جای آن از گاز فریون استفاده کرده. درست است که گاز فریون برای لایه اوزون خطرناک است ولی به هیچ عنوان سلامت انسانها را تهدید نمی کند.
وقتی در یخچال باز می شود یک سرمای خوشایند پوست آدمی را نوازش می کند ولی وقتی گاز یخچال خالی شده باشد نه تنها خبری از سرمای خوشایند نیست بلکه متوجه می شوید که داخل یخچال گرم شده است و میوه ها و سبزیجات تازگی خود را از دست داده اند.

بررسی دلایل خالی شدن گاز در لوله های یخچال

افت فشار گاز
افت فشار گاز موضوع دیگری است که با گذشت زمان مسئله ساز خواهد شد در این مورد هم ،داخل یخچال سرد است ولی نه به اندازه ای که بتواند تازگی مواد غذایی را حفظ کند.
همه این دلایل نشان می دهد ، جایی در لوله های یخچال و کمپرسورها نشتی  اتفاق افتاده است که البته بی دلیل نیست.

رطوبت
مثلا  اگر در آشپرخانه رطوبتی وجود داشته باشد، با گذشت زمان باعث پوسیدگی لوله های یخچال می شود. و یا نه کسانی که هر ساله مجبور به اسباب کشی هستند باید مراقب جابه جایی یخچال هایشان باشند چون با وارد شدن ضربات احتمالی ممکن است لوله های گاز آسیب ببینند و نشتی صورت بگیرد.
البته گرم شدن فضای داخلی دستگاه مبنی بر نشت گاز آن نیست شاید در ترموستات یخچال مشکلی باشد یا نه فاصله ای مابین لاستیک های درب ایجاد شده است همچنین خرابی اواپراتور یا خرابی کمپرسور هم می تواند از دلایل مهم این مسئله باشد.

تمیز کاری اشتباه یخچال
یکی دیگر از مهمترین دلایلی که باعث نشتی گاز یخچال می شود تمیز کاری یا برفک زدایی است که خانم های خانه با روش اشتباه آن را انجام می دهند.
همانطور که می دانید ؛ در یخچال های قدیمی  یک صفحه تریزون داخل یخچال و در قسمت فریزر دستگاه نصب شده است و در یخچال های جدید لوله های سرد کننده یا همان اواپراتور تعبیه شده اند که با گذشت زمان و در اثر جذب رطوبت محیط و مواد غذایی شروع به تولید برفک می کنند و خانم ها با دیدن توده ای از این برفک های حجیم به فکر تمیز کردن آن می شوند ولی برای جدا کردن آنها هرگز از چاقو یا هر وسیله تیز دیگری استفاده نکنید چون باعث سوراخ شدن صفحه خنک کننده می شود.
تنها کاری که برای جدا کردن برفک ها می توانید انجام دهید این است که یخچال را از پریز برق جدا کرده و فقط  چند ساعت  صبر کنید تا یخ ها ذوب شده و از بدنه داخلی فریزر جدا شوند.

کیفیت جنس لوله های گاز رسان
اگر جنس لوله های گاز رسان پشت یخچال از آهن باشد بدون شک و با گذشت زمان دچار پوسیدگی می شود زیرا رطوبت همیشه در هوای اطراف آشپزخانه جریان دارد و موجب زنگ زدگی لوله های یخچال خواهد شد.  متاسفانه کاری که بسیاری از شرکت ها می کنند این است که برای متعارف نشان دادن قیمت تمام شده یخچال، ترجیح می دهند لوله های گاز رسان را از آهن بسازند  ولی عملا  این امر باعث از دست رفتن هزینه هایی است که برای خرید چنین دستگاه هایی کنار گذاشته اید.
اما یخچال هایی که  لوله های مسی داشته باشند، بهترین و بالا ترین راندمان را برای نگهداری گاز خواهند داشت پس قبل از خرید حتما دقت کنید که  این لوله ها از جنس مسی باشند اما فراموش نکنید که؛
شرکت هایی هم هستند که در طراحی و ساخت لوله های گاز رسان ، از دو جنس آلومینیوم و مس استفاده می کنند ولی با وجود عدم جوش خوردن مناسب این دو جنس با یکدیگر،  بعدها متوجه خواهید شد که نقاط جوش خورده از هم جدا شده اند و گاز یخچال خالی شده است.
البته دلایل زیادی برای خارج شدن گاز یخچال وجود دارد ولی مهمترین مسئله وابسته به لوله هایی است که در پشت یخچال ها تعبیه می شوند که بهتر است از جنس استاندارد و با کیفتی ساخته شوند.

بوی گاز یخچال
گازی که وارد لوله های یخچال می شود معمولاً از نوع فریون R22 است. در صورت نشتی این گاز از لوله ها بوی بسیاری بدی به مشام می رسد. بویی که بسیار شبیه بوی غذای فاسد شده است و ممکن است هر کسی را دچار اشتباه کند. در هر صورت اگر متوجه چنین بویی شدید حتما تمام پنجره ها را باز کنید تا خارج شود چون استنشاق آن برایتان ضرر دارد.
اگر از عدم وجود غذای فاسد شده در یخچال مطمئن شدید ولی همچنان چنین بویی را مداوم و در طی چند روز از سمت آشپزخانه استشمام کنید، مطمئن باشید که جایی از لوله های گاز نشتی پیدا کرده است.
یاد آوری: شاید در اطراف شما هستند کسانی که گاز یخچال شان خالی شده است ولی خودشان اقدام به شارژ کردن آن می کنند ولی توصیه من به شما عزیزان این است که اگر دانش و تخصص خاصی در این رابطه ندارید، کار را به کاردان بسپارید. شارژ کردن  گاز یخچالتان یا عیب یابی  آن چیزی نیست که هر کسی از عهده آن برآید آن را داشته باشد اجازه بدهید متخصصین که خبره این کارند ، مشکل یخچال هایتان را بررسی کنند.
این وبسایت توسط تیم تخصصی کمپانی آزتک ترکیه طراحی و اجراء شده است
تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به  گروه صنعتی اسکندری میباشد
طراحی شده با
نماد اعتماد