مواردی که در احداث سردخانه باید به آنها توجه کنیم

احداث سردخانه برای کسب درآمد از این طریق یک پروژه سرمایه گذاری متوسط محسوب می شود. برای احداث سرخانه مانند همه پروژه های سرمایه گذاری دیگر به باید کلیه اطلاعات فنی ، مالی و اقتصادی مربوط به طرح را تهیه کنید. معمولا این اطلاعات در قالب طرح های کسب و کار قبل از احداث سردخانه تکمیل می شوند. ارائه طرح کسب و کار برای اخذ مجوزهای لازم و تهیلات مالی از سازمان های مربوطه الزامی است.
قبل از احداث سردخانه باید حتما زمین مناسب برای احداث سردخانه را خریداری کنید. اگر زمین مورد نیاز برای احداث یک سردخانه متوسط را چیزی حدود 800 متر مربع در نظر بگیریم ، باید هزینه ای حدود  500 میلیون تومان برای صرف آن هزینه کنیم.
البته قیمت زمین با توجه به نرخ تورم و محل احداث سرخانه متغیر بوده و ممکن است از این مقدار کمتر یا بیشتر باشد. برآوردهای کارشناسی نشان می دهد پس از صرف 500 میلیون تومان برای خرید زمین ، باید چیزی حدود 2.5 تا 3.5 میلیارد تومان برای احداث سوله و کف سازی و خرید تجهیزات نیاز دارید.
بانک کشاورزی متولی اصلی ارائه تسهیلات مالی برای طرح های احداث سردخانه است. همانطور که اشاره شد ارائه طرح توجیهی برای اخذ وام و تسهیلات ضروری است. ارائه این طرح به اداره جهاد کشاورزی استان و اخذ مجوزهای لازم می تواند روند گرفتن وام و تسهیلات را تسریع کند.
احداث سردخانه

چگونه طرح توجیهی سردخانه را بنویسیم

طرح توجیهی سردخانه ای که قصد احداث آن را دارید ، باید شامل موارد فنی ، مالی و اقتصادی باشد. در این طرح توجیهی باید کلیه هزینه ها و درآمدهای طرح را در نظر بگیرید ، از هزینه های قبل از بهره برداری گرفته تا هزینه های جاری فعالیت سردخانه. طرح های توجیهی معمولا فرم های مخصوصی دارند که باید کلیه اطلاعات در قسمت های مربوطه قرار گیرد. معمولا یک طرح توجیهی مناسب و کامل دارای اطلاعات مربوط به موارد زیر است:
- زمین
باید کلیه مشخصات زمین مورد نظر برای احداث سردخانه مانند مساحت و قیمت آن در طرح توجیهی اشاره شود. آدرس زمین و منطقه جغرافیایی زمین از دیگر مواردی هستند که باید به آن ها اشاره کنید.
- محوطه سازی
از دیگر مواردی که باید به آن اشاره کنید ، مدت زمان لازم و هزینه مورد نیاز برای محوطه سازی است. محوطفه سازی شامل خاک برداری ، تسطیح ، دیوار کشی و حصارکشی ، راهسازی و ایجاد فضای سبز  است.
- احداث سوله
در طرح توجیهی که می نویسید باید به زمان و هزینه مورد نیاز برای احداث سوله نیز اشاره کنید. این هزینه ها شامل هزینه های مورد نیاز برای احداث سوله که دفتر اداری ، سالن تولید ، آزمایشگاه ، ساختمان تاسیسات ، سرویس های بهداشتی و نمازخانه است. همچنین باید هزینه تاسیسات از جمله آب و برق هم باید در این مرحله لحاظ شود.
- تجهیزات
تجهیزات مورد نیاز برای احداث سردخانه به انواع تجهیزات فنی ، اداری و حمل و نقل تقسیم بندی می شوند. تجهیزات فنی شامل تجهیزاتی نظیر کندانسور ، کمپرسور و مخازن هستند. تجهیزات اداری شامل میز و صندلی ، کامپیوتر و لوازم آشپرخانه است. البته تجهیزات دیگری مانند وانت بار ، لیفتراک و کامیون نیز برای سردخانه لازم هستند که اطلاعات مربوط به نوع ، مدل و قیمت آن ها را باید در طرح توجیهی بنویسید.
- پرسنل
نیروی انسانی در بخش های مختلف اداری ، فنی ، مالی و حسابداری ، بازاریابی و فروش سردخانه به کار گرفته می شوند که باید کلیه هزینه های مربوط به آن ها را وارد طرح توجیهی کنید.
- اطلاعات مالی
اطلاعات مالی از قسمت های بسیار مهم طرح کسب و کار است که باید وارد آن شود. اطلاعات مالی طرح کسب و کار شامل موارد بسیار مهمی از جمله سرمایه در گردش ، سود ، هزینه ، دوره بازگشت سرمایه و بازدهی سرمایه گذاری است. توجیه پذیری طرح اقتصادی شما در قسمت اطلاعات مالی طرح مشخص می شود.
- اطلاعات اقتصادی
در این قسمت طرح باید به کلیه اطلاعات اقتصادی طرح از جمله بازاریابی ، فروش و درآمد حاصل از فروش محصولات اشاره کنید. در این قسمت باید به بازارهای داخلی و خارجی محصولات تولیدی اشاره کنید.
این وبسایت توسط تیم تخصصی کمپانی آزتک ترکیه طراحی و اجراء شده است
تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به  گروه صنعتی اسکندری میباشد
طراحی شده با
نماد اعتماد